Uporaba statistike v zdravstvu
Vaje z rešitvami v SPSS
Predgovor
Knjiga Uporaba statistike v zdravstvu: vaje z rešitvami v SPSS je zbirka rešenih vaj iz statistike, ki jih izvajamo na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani pri predmetih Uporabna statistika na študijski smeri Radiološka tehnologija prve stopnje in pri predmetih Analitična statistika na študijskih programih Zdravstvena nega in Radiološka tehnologija na drugi stopnji.
Zbirka vaj je sestavljena iz 31-ih vaj, ki smo jih reševali s statističnim programskim paketom SPSS. Zbirka je organizirana v osem poglavij. V prvem poglavju se ukvarjamo z osnovno opisno statistiko in tipičnimi grafi, ki jih uporabljamo v statistiki, ter s porazdelitvami podatkov. Drugo poglavje je namenjeno osnovnim statističnim analizam v epidemiološki statistiki z uporabo kontingenčnih tabel, tretje poglavje se ukvarja s senzitivnostjo, specifičnostjo in analizo ROC v primerih iz medicinske diagnostike ter z ujemanjem med ocenjevalci, ki ga merimo s kappa koeficientom. V četrtem poglavju se spoznamo z intervali zaupanja v ocene statističnih parametrov in pogledamo njihovo uporabo pri treh nalogah. Peto in šesto poglavje sta osrednja poglavja zbirke. V petem poglavju se ukvarjamo s preverjanjem hipotez. Z vajami pregledamo najbolj pogosto uporabljene statistične teste: t-test, parni t-test in neparametrične izvedbe teh testov: Mann-Whitney U test in Wilcoxonov test predznaka, nadaljujemo s testi za preverjanje deležev kot sta hi-kvadrat test in McNemarjev test, v zadnjih treh vajah pa obdelamo še verzije enosmerne in dvosmerne ANOVA. Šesto poglavje se ukvarja z regresijsko analizo, kjer začnemo s preprostimi linearnim regresijskim modelom, nadaljujemo pa z multiplo linearno regresijo, kjer v zadnji nalogi podamo primer izgradnje minimalnega linearnega regresijskega modela z uporabo koračne metode. Poglavje končamo s primerom logistične regresije. Sedmo poglavje vključuje dve nalogi s primeri analize preživetja. Na istih podatkih izdelamo tako tabelo preživetja, Kaplan-Meierjeve krivulje in izvedemo Coxov regresijski model. Primeri, na katerih delamo, so večinoma iz prakse, podatki so pridobljeni iz dejanskih raziskav, ki smo jih izvajali sami, ali pa so pridobljeni na podlagi raziskav iz znanstvene literature. Primeri so v glavnem s področja zdravstva. Podatki za vaje so na spletni strani.
Vse vaje so enako zasnovane in so sestavljene iz treh delov: predstavitve naloge, postopkom reševanja in končnimi ugotovitvami. V predstavitvi naloge so podana navodila (rdeči del), kaj naloga zahteva in z bolj ali manj natančnimi navodili, na kakšen način lahko pridemo do rešitev. Osrednji del vaj je postopek reševanja (zeleni del), kjer po posameznih korakih, ki so označeni s koraki v zelenih krogih s številkami, podamo postopek reševanja s posnetki zaslona z natančnimi navodili, kako to storiti v SPSS. V tem delu so podani tudi rezultati po izvedbah posameznih korakov in komentarji rezultatov. V zadnjem delu so podane končne ugotovitve (modri del), kjer podamo končne ugotovitve in odgovore na zastavljena vprašanja iz naloge. Ta del je zasnovan tudi tako, da predstavlja povzete rezultate statistične analize, ki jih običajno podajamo v strokovni ali v znanstveni literaturi. Vaje so zastavljene tako, da jih lahko brez večjih prilagoditev uporabljamo tudi za statistične analize na drugih podatkih.
Spletna izdaja
V spletni verziji smo prevedli naloge iz knjige Uporaba statistike v zdravstvu: vaje z rešitvami v SPSS je zbirka rešenih vaj iz statistike, ki je izšla pri Založbi UL ZF. Naloge v spletni verziji so enake nalogam iz knjige, vendar vsebujejo popravke pri določenih nalogah, kjer se je izkazalo, da gre za računske ali pravopisne napake. Pri nekaterih nalogah je delno popravljeno tudi besedilo. Spletna verzija knjige se bo sproti posodabljala in nadgrajevala. Popravki bodo dokumentirani v poglavju Dodatek A — Popravki.